→ Čo sa na tomto kurze naučíte → Obsah školenia → Pre koho je kurz určený → Prečo ísť na tento kurz → Čo budete potrebovať

Node.js je JavaScriptová platforma umožňujúca vývoj aplikácií či webov v JavaScripte. Naučte sa naprogramovať si webový server a aplikáciu v JavaScripte v Node.js.

Čo sa na tomto kurze naučíte

Na Node.js školení sa naučíte vytvárať webové aplikácie v Javascripte, ktoré pobežia na Node.js. Aplikácia bude používať webový framework Express a šablónovací procesor Handlebars.

Aplikácia bude používať to, čo pri vývoji webových aplikácií budete potrebovať. Naučíte sa pracovať so session, cookies, formulármi a REST API.

Naučíte sa tiež ako v aplikácii zabezpečiť autentifikáciu a autorizáciu, ako pracovať so súborovým systémom či ako odosielať e-maily z vašej aplikácie.

Tiež sa dozviete, ako zoptimalizovať vašu aplikáciu - zoptimalizujeme vaše skripty a štýly, budeme používať webové fonty či CSS sprites.

Obsah školenia

Na Node.js kurze sa postupne naučíte ako vytvoriť webovú aplikáciu kompletne v Javascripte. Témy, ktorým sa spolu budeme venovať:

 • Node.js - Inštalácia a prvý webový server
 • Balíčkovací manažér npm - Inštalácia balíčkov a použitie v projekte
 • HTTP protokol a práca s ním (request, response, GET/POST, stavové kódy)
 • Ako sa používa webový framework Express
 • Použitie šablónovacieho procesora Handlebars
 • Čo je Express middleware a ako sa používa
 • Ako na statický obsah (obrázky, fonty, klientské skripty a štýly)
 • Cookies, Session a ich bezpečné použitie
 • Formuláre a ako spracovávať ich dáta
 • Práca so súborovým systémom
 • REST API - ako ho konzumovať ale aj vytvárať
 • Autentifikácia, autorizácia a bezpečnosť
 • Ako použiť Gulp.js na optimalizáciu webu
 • Hosting - kde a ako (zadarmo) hostovať vašu aplikáciu

Pre koho je kurz určený

Tento kurz je určený pre všetkých, ktorí ovládajú aspoň základy Javascriptu a chceli by Javascript využívať aj na backende, čiže na servery. A nezáleží na tom, či s backendom máte skúsenosti (napríklad s .Netom alebo Javou) alebo nie.

Node.js je skvelá a výkonná platforma a dajú sa v nej veľmi ľahko a rýchlo naprogramovať jednoduché aj komplexné webové aplikácie. Preto ak máte skúsenosti s Javascriptom na frontende, bola by škoda nevedieť ako sa dá použiť na backende.

Prečo ísť na tento kurz

Na toto školenie by ste mali prísť, pretože už ovládate Javascript a jeho znalosť chcete zúžitkovať.

Ak ste ešte nikdy neprogramovali backend webových aplikácií (teda serverovú časť), na toto školenie by ste mali prísť, aby ste sa naučili robiť celé webové aplikácie - nie len tú časť, ktorú uvidia vaši užívatelia, ale aj tú časť, ktorá drží a poskytuje dáta.

Ak už máte skúsenosti s tvorbou backendu, napríklad v Jave alebo v .Nete, mali by ste na tento kurz prísť, aby ste videli, ako sa aspekty webových aplikácií riešia v inom jazyku. Poznať viac platform na tvorbu aplikácií vám rozšíri vaše obzory a na niektoré veci sa už nikdy nebudete pozerať ako predtým. A Node.js môžete použíť na riešenie niektorých scenárov, kde použitie vašej súčasnej platformy nie je efektívne alebo je ťažkopádne.

Čo budete potrebovať

Na toto školenie si so sebou prineste svoj vlastný notebook. Ak na ňom už máte nainštalovaný Node.js tak dobre, ak nie tak žiaden problém, pretože na začiatku kurzu si ho spolu nainštalujeme. Programovať budeme v textovom editore, ak máte svôj obľúbený, použijete ten, ak nie, použiť môžete napríklad Sublime.

Keďže na tomto školení sa programuje v Javascripte, je nutná aspoň základná znalosť programovania v jazyku Javascript. Nakoľko budeme robiť webovú aplikáciu, ktorá bude obsahovať aj užívateľské rozhranie, podmienkou je základná znalosť HTML a CSS.

Vzhľadom na to, že sa budete učiť naprogramovať webovú aplikáciu, budete vo výhode, ak máte aspoň základné vedomosti o HTTP protokole. Ak HTTP protokol nepoznáte, nevadí, na školení si jeho základy vysvetlíme.

Najbližší termín

Momentálne nie je naplánovaný ďalší termín tohto školenia.

Ak chcete, rád vás budem informovať, keď bude zverejnený nasledujúci termín. Budete tak včas informovaný.

Informujte sa

Chcete vlastný termín?

Ak máte záujem o školenie len pre vás, v termíne, ktorý vyhovuje vám, dajte mi vedieť. Na cene aj termíne sa dohodneme.